Doktor Uzman / Hasta Sağlık Rehberi Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Safra Kesesi Taşı Zararlı mıdır?

Safra kesesi, karnın sağ üst bölgesinde karaciğerin altında bulunan bir organdır. Bağırsak organına salgıladığı sarı ve yeşil renkteki safra ile vücudun sindirim görevlerine yardımcıdır.

 

Safra Kesesi Taşı Zararlı mıdır?

Safra kesesi, karnın sağ üst bölgesinde karaciğerin altında bulunan bir organdır. Bağırsak organına salgıladığı sarı ve yeşil renkteki safra ile vücudun sindirim görevlerine yardımcıdır. Safra kesesi, vücutta iletici organ görevi görmektedir. Belirli komplikasyonları engellemek için vücuttan safra kesesinin alınması fonksiyon bozukluklarına neden olmasa da, sindirim sisteminde bir düşüklük yarattığı için emilim bozuklukları, yağ yakımının ağırlaşması, ishal gibi problemlere yol açabilir.

Safra kesesinde taşlar bulunuyorsa buna kolelitiazis adı verilmektedir. Safra yoğunlaşırsa kese içerisinde bulunan kum tanesi büyüklüklerindeki 2-3 cm çapına kadar büyüyen taşlar olabilir. Safra kesesi taşları, kanalı tıkayan, kistik ve çakıl benzeri yapıdadırlar. Safra kesesi taşları vücut için oldukça zararlıdır. Kesinlikle cerrahi bir müdahale ile alınması gereklidir.

Safra kesesi taşı, safra kesesinin iltihaplanmasına, safra kanalına taşın düşmesiyle birlikte tıkanma sarılığının oluşmasına, bütün safra kanallarının ve pankreasın iltihaplanmasına yol açabilir. Safra kesesinin içinde bulunan büyük bir taşın kese duvarını uzun bir zaman sonra delerek, bağırsağa geçerek ince bağırsağın dar bir yerinde mekanik bir tıkanma yaratabilir.

Safra Kesesi Taşının Belirtileri Nelerdir?

Safra kesesi taşının belirtileri şu şekildedir;

  • Her gün yemekten birkaç saat sonra sağ üst bölümde, midenin ortasında veya sağ kürek kemiği etrafında beliren ve rahatsız edici seviyede başlayan bir ağrı olur. Bu ağrı birkaç saat devam eder yemekler tamamen aşağı doğru indiğinde ağrı son bulur.
  • Yoğun bir sırt ağrısı mevcutsa bu safra kesesinde taş olduğuna dair bir işarettir ve doktora gözükmenizde fayda vardır.
  • Akşam yemeğinden sonra midenin orta kısmında şiddetli bir ağrı mevcutsa ve ortalama 1-2 saat sürüyorsa safra kesesi taşına işarettir ve kesinlikle doktora danışılmalıdır.
  • Hafif karın ağrısı giderek şiddetlenirse ve ciltte, gözlerde sararma oluşursa safra kesesi taşına işarettir.
  • Mide bulantısı, kusma, ateş, karında şişlik ve gaz şikayeti ile de kendini belli edebilir.

Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz acilen doktora danışmanız gereklidir. Safra kesesi taşı erkeklere göre kadınlarda daha sıklıkla gözükmektedir. Fazla kilolu erkek ve kadınlarda sıklıkla gözükmektedir. Ailesinde daha önce safra kesesi taşı olan kişilerde gözükme olanağı daha yüksektir. Hızlı bir şekilde kilo alıp vermek safra kesesinde taş olumuna yol açar.

Safra kesesi taşı hastalığı oldukça önemli bir hastalıktır ve zamanında tedavi edilmelidir. Bahsedilen belirtilerle karşı karşıya kaldığınız zaman doktora gözükmelisiniz. Safra kesesi taşı büyüyerek artış göstermektedir. Hastalıklarsa zamanında teşhis ve müdahale oldukça önemlidir.

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap