Doktor Uzman / Hasta Sağlık Rehberi Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Rahim ve İdrar Torbası Sarkması / Op. Dr. Lale ÇETİN (Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı)

Rahim sarkması ve idrar torbası sarkması oldukça önemli rahatsızlıklardandır ve tedavi işlemleri için zaman kaybetmeden bir Kadın Doğum Uzmanı'na başvurulmasını gerektirir.

RAHİM VE İDRAR TORBASI SARKMASI

 

Genital bölgede bulunan organların korunmasında çeşitli bağlar görev almaktadır. Bağlar sayesinde organlarda herhangi bir sarkma ya da değişim meydana gelmez. Ancak değişik sebeplere bağlı olarak bu bağların zayıflaması sonucunda işlevlerini tam olarak yerine getiremeyebilirler ve bundan kaynaklı olarak rahim sarkması ya da idrar torbasında sarkma meydana gelebilir.

Rahim ve idrar torbasında oluşan sarkmaların kendi içinde çeşitli şiddette olanları bulunmaktadır. Bu bağların gerekli işlevi görmemesinden kaynaklı olarak bu organlar, vajinaya normal baskısından daha fazla baskı uygularlar. Bundan kaynaklı olarak rahim baskı yaparak vajina dışına dahi çıkabilir. İdrar torbası da vajinadan el ile hissedilebilir hale gelir. Rahim sarkması ve idrar torbası sarkması oldukça önemli hastalıklardandır.

Rahim sarkması durumunda, rahmin dışarı çıkması veya vajinada bir dolgunluğa sebep olması en önemli belirtilerdendir. Bağların zayıflaması ile dışarı çıkan rahim, hasta tarafında el ile itilerek tekrardan iç tarafa yerleştirilir. İdrar torbası sarkmasında ise belirti yine belli bir dolgunlukla hissedilir. İdrar torbası sarkmasında idrar kaçırma, idrar tutama durumları sık görülür.

İdrar torbası sarkması yaşayan kişilerin yaşam kalitesi düşer ve toplumda insanlarla daha az zaman geçirmesine yol açar. Bu sebeplerden dolayı idrar sarkması yaşayan kişilerin acil bir şekilde tedavi edilmesi gerekir. Rahim sarkması ve idrar torbası sarkması hastalıklarının tedavisi, bu konuda deneyimli Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanları tarafından başarıyla gerçekleştirilmektedir. 

Genel tedavi yöntemi, bağların eski işlevini yerine getirebilmesi için destekleme tedavisi şeklinde olur. Çeşitli cerrahi yöntemler kullanılarak, idrar kaçırma ve idrar tutama durumu da ortadan kaldırılır. Böylece hastanın tekrar yaşam kalitesi yükseltilir.

İdrar torbası sarkması ve rahim sarkması, yapılan doğum sayısına ve yaşa bağlı olarak artmaktadır. 

Rahim sarkması, hasta ayakta durduğunda, öksürdüğünde, hapşırdığında ve ıkındığında özellikle rahatsızlık verir. Rahimin çok sarkması durumunda el ile yerleştirilse bile bir zaman sonra tekrar sarkma meydana gelecek ve el ile yerleştirilse bile bir işe yaramayacaktır. Rahim sarkması giderilmez ise, belli bir zaman sonra rahimin üstünde ülser oluşumu meydana gelebilir.

Rahim sarkması ve idrar torbası sarkması oldukça önemli rahatsızlıklardandır ve tedavi işlemleri için zaman kaybetmeden bir Kadın Doğum Uzmanı'na başvurulmasını gerektirir.

Sağlıcakla kalın...

 

Op. Dr. Lale ÇETİN

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

 

 

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap