Doktor Uzman / Hasta Sağlık Rehberi Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Rahim Ve İdrar Torbası Sarkması

Genital bölgede bulunan organların korunmasında çeşitli bağlar görev almaktadır. Bağlar sayesinde organlarda herhangi bir sarkma ya da değişim meydana gelmez.

 

Genital bölgede bulunan organların korunmasında çeşitli bağlar görev almaktadır. Bağlar sayesinde organlarda herhangi bir sarkma ya da değişim meydana gelmez. Ancak değişik sebeplere bağlı olarak bu bağların zayıflaması sonucunda işlevlerini tam olarak yerine getiremeyebilirler bundan kaynaklı olarak rahim sarkması ya da idrar torbasında sarkma meydana gelebilir.

Rahim ve idrar torbasında oluşan sarkma kendi içinde çeşitli şiddette olanlar bulunmaktadır. Bu bağların gerekli işlevi görmemesinden kaynaklı olarak bu organlar, vajinaya normal baskısından daha fazla baskı uygularlar. Bundan kaynaklı olarak rahim baskı yaparak vajina dışına dahi çıkabilir. İdrar torbası da vajinadan el ile hissedilebilir hale gelir. Rahim sarkması ve idrar torbası sarkması oldukça önemli hastalıklardandır.

Rahim Sarkması Ve İdrar Torbası Sarkmasının Farklı Nedenleri Bulunmaktadır

Rahim sarkması durumunda, rahmin dışarı çıkması veya vajinada bir dolgunluğa sebep olması en önemli belirtilerdendir. Bağların zayıflaması ile dışarı çıkan rahim, hasta tarafında el ile itilerek tekrardan iç tarafa yerleştirilir. İdrar torbası sarkmasında ise belirti yine belli bir dolgunluktan kaynaklıdır. İdrar torbası sarkmasında idrar kaçırma, idrar tutama durumu sık görülen bir belirtidir.

İdrar torbası sarması yaşayan kişilerin yaşam kalitesi düşerek toplumda insanlarla daha az zaman geçirmesine sebep verilir. Bu sebeplerden dolayı idrar sarkması yaşayan kişilerin acil bir şekilde tedavi edilmesi gereklidir. Rahim sarkması ve idrar sarkması hastalıklarını tedavisi oldukça kolay bir işlemdir. Bu hastalıklar kendi içinde çeşitli şiddette meydana gelme durumundan kaynaklı olarak tedavisi her zaman çok kolay bir şekilde yapılmayabilir.

Genel tedavi yöntemi bağların eski işlevini yerine getirebilmesi için destekleme tedavisi yapılmaktadır. Çeşitli cerrahi yöntemler kullanılarak, idrar kaçırma ve idrar tutama durumu da giderilebilir. Böylece hastanın tekrar yaşam kalitesi yükseltilir. İdrar sarkması ve rahim sarkması yapılan doğum sayısına ve yaşa bağlı olarak esnekliğini kaybeder. Buna bağlı olarak genital organların vajina içine sarkmasına sebep olur.

Rahim sarkması durumunda hastanın özellikle ayakta durduğunda, öksürdüğünde, hapşırdığında ve ıkındığında kendini belli eder. Rahimin çok sarkması durumunda el ile yerleştirilse de belirli bir zaman sonra sarkma tekrardan meydana gelir ve el ile yerleştirme bir işe yaramaz. Sarkması olan bu rahimin üstünde belli bir zaman sonra ülserler gözükebilir. Rahim sarkması ve idrar sarkması oldukça önemli bir rahatsızlıktır ve tedavi işlemleri de oldukça kolaydır. Bunun için belirtilerle karşı karşıya kaldığınız zaman kesinlikle bir doktora başvurmanız gerekir.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap