Doktor Uzman / Hasta Sağlık Rehberi Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Mide Ülserinin Belirtileri Nelerdir?

Ülser, on iki parmak bağırsağında ya da midenin iç yüzeyinde asidik bir baz sonucu oluşan aşınmadır.

Mide Ülserinin Belirtileri Nelerdir?

Ülser, on iki parmak bağırsağında ya da midenin iç yüzeyinde asidik bir baz sonucu oluşan aşınmadır. Mide zarı aşındığı zaman etkisini kayıp eder. Mideyi asitlerden ve dış faktörlerden koruma etkisini kaybetmiş olur. Bunun sonucunda ise mide içinde yaralar meydana gelir. Ülserin meydana gelmesinin en büyük sebebi helicobacter pylori olarak bilinen bakteridir.ü

Helicobacter pylori bakteri oluşurken belirti göstermemektedir. Bu bakterinin oluşmasıyla birlikte sindirim sistemi rahatsızlığına ve yaralara neden olabilir. Bu bakteri çeşidi bulaşıcıdır ve kirli yemek, kirli su arayıcılığı ile vücuda geçebilir. Helicobacter pylori bakterisinin tanısı kan tahlili, idrar tahlili ve nefes testi ile konulabilmektedir.

Mide ülserinin en büyük sebeplerinden bir tanesi strestir. Stres vücudu birden fazla hastalığa karşı savunmasız hale getirmektedir. Bu hastalıklardan bir tanesi de mide ülseridir. Vücudun savunmasının düşmesi durumunda mide asidi stresten kaynaklı olarak bolca salgılanmaktadır. Mide asidinin çoğalmasıyla mide içerisinde ülser oluşur.ü

Sağlıksız beslenmek, kötü alışkanlıklar ve düzensiz bir yaşam tarzı da mide ülserine neden olabilir. Alkol, sigara, abur cubur, hazır gıdalar, uzun süre aç kalmak, yemekleri yeteri kadar çiğnememek ülsere sebep olan etkenlerdendir. Midede yanma ve bulantı hissi, mide ağrısı hissi, kusma ile gelen bir rahatlama hissi, şişkinlik hissi, gaz, hazımsızlık hissi, kilo vermek, iştahsızlık gibi belirtiler mide ülserine işaret edebilir.

Mide Ülseri Tedavisi

Mide ülseri tedavisinde yara helicobacter pylori bakterisinden kaynaklı olarak oluşmuşsa ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Yaranın oluşmasına neden olan özelliklere göre yaraya uygulanacak olan tedavi yöntemleri değişiklik göstere bilmektedir. Midenin aşırı asit üretmesini engellemek için H2 ilaçlarının kullanımı önlenir. Bu ilaç sayesinde asit salımı düşmekte ve midede bulunan fazla asit azalmaya başlar.

Ülserin tedavisi sırasında ilacın herhangi bir faydasını olmadığı durumlarda ilaçlar doktor ile iletişime geçilmeden kesilmemeli ve sabırla kullanılmalıdır. İlaç tedavisinin yetersiz kaldığı ve kontrol altına alınamadığı vakalarda ülserin etkileri ameliyat ile azaltılır. Ameliyatta ülserli olunan bölge alınarak sağlıklı bölgeden alınan parça buraya dikilir. Midenin salgılamış olduğu fazla asidin azalması için asit salgılayan sinirler ameliyat ile kesilir.

Ülser oluşumuna sebep veren alkol, sigara, kahveden uzak durulmalıdır. Yemek her gün aynı saatte yenilmelidir ve tüketilen gıdaların temizliğine ayrıca dikkat edilmelidir. Mide hassas bir organdır ve stresten hemen etkilenebilir. Bunun için stresli bir ortamda bulunmamalısınız ve stresten uzak durmalısınız. Hem beslenme hem de psikolojik olarak kendinize dikkat etmelisiniz.

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap