Doktor Uzman / Hasta Sağlık Rehberi Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Küçük Dil Ne İşe Yarar?

Tıp alanında palatine uvula olarak da adlandırılan küçük dil, boğazın arka kısmında asılı olan küçük et parçasıdır.

 

Küçük Dil Ne İşe Yarar?

Tıp alanında palatine uvula olarak da adlandırılan küçük dil, boğazın arka kısmında asılı olan küçük et parçasıdır. Küçük dil çok kısa sürede oldukça fazla sıvı üretimi yapabilir. Konuşma işlevini gerçekleştirebilen en büyük etken olarak bilinmektedir. Küçük dilin en büyük özelliği ise ünsüz olan harflerin telaffuz edilmesinde rol oynamaktadır. Küçük dil bireyin tam ağzını açtığında meydana çıkan sarkık et parçası olarak gözükür. Boyutu oldukça küçük olsa da işlevi çok büyüktür.

Küçük Dilin Hayatımıza Etkisi Şu Şekildedir;

  • Küçük dilin vücuttaki en önemli işlevi konuşma yeteneğinin oluşmasını sağlamasıdır,
  • Yenilen yiyeceklerin nefes borusuna kaçmasını önler,
  • Tükürük bezleriyle çevrelenmiş olan küçük dil, konuşma sırasında rahat bir şekilde hareket edilmesini sağlar,
  • Yemek yeme ve bir şey içme sırasında yumuşak olan damağın kapanmasını sağlar, yiyecek ve sıvının burnunuza girmesini engeller,
  • Yumuşak damağı boğazın arka kısmına taşımasına yardımcı olmaktadır, bu sayede kelimeler ve sesler doğru bir şekilde çıkmasını sağlar,
  • Ani bebek ölüm sendromu ve uyku apnesi gibi sağlık problemlerine engel olduğu bilinmektedir.

Küçük dilin görevi sadece konuşma amaçlı kullanılmaz. Tükürük üretiminde görevli olan seröz bezi küçük dil tarafından üretilmektedir. Etrafında bazı kas lifleri ve alveoler bezleri barındırmaktadır. Bu yapı sayesinde bazı bakterilerin vücuda girişi engellenmiş olur. Aynı zamanda küçük dil ağız içinin nemli kalmasını ve boğazın kurumamasını sağlamaktadır. Kayganlık sayesinde boğazda oluşacak şişmeleri de engelleyebilir.

Soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklarda küçük dil bademciklerle birlikte şişerek bireylerde gıda tüketiminde mide bulantısı hissiyatı yaratmaktadır. Bireylerin günlük yaşantılarında zorluklar doğuran ve bu hastalıkları daha ağır geçirmesini sağlayan durumlarda küçük dil bir operasyon ile alınabilir. Küçük dil uzaması gibi bir rahatsızlıkla karşılaşırsanız eğer yaşam kaliteniz bozulur. Bu rahatsızlığı gidermek için küçük dil için cerrahi bir operasyon yapılır.

Horlama, aşırı alkol ve sigara tüketimi, farklı kulak burun ve boğaz enfeksiyonları, alerjik sebepler, şalgam suyu, antidepresan ilaçları, kas gevşetici ilaçlar, aşırı yorgunluk ve yaşa bağlı olarak küçük dil uzayabilir. Küçük dilin uzaması yaşam kalitenizi düşürerek kendinizi iyi hissettirmeye bilir. Bunun tedavisi ise küçük dil ameliyatıdır ve bu ameliyat sayesinde yaşam kalitenizi geri kazanırsınız. Küçük bir operasyondur ve operasyonun etkisi üç gün içerisinde tamamen geçmektedir. Operasyon sonrasında yeme ve içme konusunda herhangi bir değişiklik olmaz. Küçük dil eski fonksiyonuna geri döner ve işlevini gerçekleştirir.

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap