Doktor Uzman / Hasta Sağlık Rehberi Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Karaciğer Yağlanması Nedir?

Karaciğer yağlanması sinsi bir hastalıktır ve gizlice ilerleme gösterir. Belirli bir düzeye geldikten sonra kendini belli etmeye başlar.

Karaciğer Yağlanması Nedir?

Karaciğer yağlanması, karaciğer hücrelerinde normalin üstünde hatta aşırı derecede yağ birikmesidir. Bu yağ birikiminin giderek artmasıyla karaciğerde iltihaplanmalar oluşmaya başlar ve organların fonksiyonları yavaşlamaya başlar. Karaciğer yağlanması oldukça ciddi bir rahatsızlıktır. Karaciğer kanseri ve siroza kadar ilerleyen ciddi karaciğer hastalıklarına zemin hazırlar.

Karaciğer yağlanması sinsi bir hastalıktır ve gizlice ilerleme gösterir. Belirli bir düzeye geldikten sonra kendini belli etmeye başlar. Karaciğer yağlanması teşhisi genellikle farklı bir sebepten dolayı yapılan ultrasonografik incelemeler sırasında tesadüfen tespit edilmektedir.

Karaciğer yağlanması genellikle bir belirti vermez belirli bir noktaya geldikten sonra karnın sağ üst bölümünde basınç ve doluluk hissetmeye başlar. Karaciğerde aşırı derecede yağlanma ve büyüme görülen hastada karaciğer kaburgaların arasına doğru basınç sağladığından hastalığın doktor tarafından yapılacak fiziki muayene sırasında da tespit yapılması mümkündür.

Karaciğerde çalışma düzeni ve enzim dengeleri çeşitli sebeplere bağlı olarak bozukluk gösterdiğinde karaciğer büyümeye ve yağlanmaya başlar. Sağlıksız bir şekilde beslenmek karaciğer yağlanmasının en temel nedenlerindendir. Obezite, alkol ve sigara kullanımı, sürekli olarak kullanılan ilaçlar, gün içinde hareket etmemek, düzensiz yaşam tarzı, kolesterolün yüksek olması, insülin direnci, diyabet rahatsızlığı, gebelik karaciğer yağlanmasında riskli durumlar olarak belirlenmiştir.

Karaciğer Yağlanmasının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Karaciğer yağlanması basit seviyede olan hastaların tanı ya da ön tanı teşhisi yapıldıktan sonra ideal kilosunun üstüne çıkmış veya obezite seviyesinde olan hastalar ilk olarak bir diyetisyene yönlendirilir. Karaciğer yağlanması başlangıç seviyesinde olan kişiler diyet ve sürekli olarak egzersiz yapmalıdır. Diyabet rahatsızlığı olan kişilerde oral diyabet önleyici ilaçlar ve ihtiyaçsa insülin uygulamalarıyla kan şekeri regülasyonunu dengelemeli, takip etmelidir.

Karaciğer hastalıklarında kilo vermek oldukça önemlidir. Kilo her hastalığın altında yatan sebeplerden bir tanesidir. Karaciğer yağlanmasında kilo vermek önemli derece de rol oynar yağlanmanın azalmasını sağlar. Karaciğer yağlanması tedavisinde ilk 6 ay bu şekilde izlenir ve tedavi sürecinin ardından karaciğer enzimlerindeki yükselme devam ederse hastaya karaciğer biyopsisi uygulanmalıdır.

Karaciğer biyopsisi ile karaciğer yağlanmasının hangi aşamada olduğu bakılır. Eğer 1. Evrede ise yağlanmanın geri dönüştürülmesi oldukça kolaydır. 2. Evrede ise fibrozis ve siroz aşamasında karaciğer yağlanmasının geri dönüştürülmesi uzun yılları alabilir. Karaciğer yağlanması bulunan hastalar sağlıklı beslenmeyi, sürekli egzersiz yapmayı ve kan şekeri kontrolünü ihmal etmemelidir. Karaciğer yağlanması bulunan hastalar kesinlikle alkolden ve sigaradan uzak durmalıdırlar. Karaciğer sağlığının korunması yaşam kalitesi ve yaşam süresi açısından oldukça önemlidir.

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap