Doktor Uzman / Hasta Sağlık Rehberi Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Kalın Bağırsak Kanseri

Kalın bağırsak, sindirim sisteminin anüs ile son bulan ve boyutu 1,5-2 metre olan organın adıdır. Son 15 santimetrelik kısmına rektum, geriye kalan kısmına kolon adı verilmektedir.

Kalın Bağırsak Kanseri

Kalın bağırsak, sindirim sisteminin anüs ile son bulan ve boyutu 1,5-2 metre olan organın adıdır. Son 15 santimetrelik kısmına rektum, geriye kalan kısmına kolon adı verilmektedir. Kalın bağırsakta oluşan kanser oldukça önemli bir hastalıktır. Dünyada son 10 yılda teşhis koyma ve tedavi etme yönünde gelişmeler olsa da ciddiyetini hala korumaktadır. Her sene milyonlarca insanın hayatını tehlikeye sokmaktadır.

Kalın bağırsak her yaşta insanı tehdit etmektedir ve yaş ilerledikçe bu tehdittin şiddeti artmaktadır.

Alkol ve sigara kalın bağırsak kanserinin en büyük tetikleyicisidir

Az lifli gıda tüketimi yapan kişiler, diyabet hastaları, hareketsiz bir şekilde yaşam süren kişiler, obezite sorunu yaşayanlarda kalın bağırsak kanseri görülme oranı çok yüksektir.

Kalın bağırsak teşhisi için muayenenin yanında kolonoskopi ve biyopsi yeterli olacaktır. Burada hastalığın yayılım derecesine göre bir tedavi yöntemi için plan yapılır. Eğer kalın bağırsak kanseri başlangıç evresindeyse eğer tedavi süreci daha olumlu ilerler fakat son evrelere yaklaşmışsa tedavi süreci stabil ilerleyebilir. Bunu anlamak için tomografi, ultrason, endo ultrason, MR ve pet gibi tetkikler yapılır.

Kalın bağırsak kanserinin kesin bir tedavisi bulunmamaktadır

Yapılan tedavi süreci ise tamamen hastanın yaşam süresini arttırmak içindir. Son 10 yıl içerisinde yapılan tedavi araştırmaları sonucunda kalın bağırsak kanseri olan kişilerin yaşam süresi uzatılırken aynı zaman da yaşam kalitesi de arttırılır.

Polipler oldukça önemli olan bir risk faktörüdür. Kanserlerin birçoğu polip kanseri ile başlar. Ailede bulunan kalın bağırsak kanseri ailenin diğer fertlerinde de görülme riskini arttırır. 50 yaşın altında olan kişilerde özellikle bu risk daha çok artmaktadır. Bağırsak kanserinde genetik bir eğilim bulunmaktadır.

Kalın bağırsak kanserlerinin bütününe bakıldığı zaman kalın bağırsağın rektum olarak bilinen son 12-15 cm’lik kolon kısmının tedavisi diğer bölümlere göre daha zordur. Kalın bağırsak kanserinin duvar içinde yayılma derecesi, çevresinde bulunan organlara tutunup tutunmadığı, lenf bezleri ya da uzak organ metastazı gibi etkenler hastalığın evresini belirlemektedirler. Kalın bağırsak kanseri çok başlangıçta teşhis edilmişse tamamen tedavi edilme şansı vardır.

Kalın bağırsak kanseri oldukça önemli bir hastalıktır

Kalın kanserinin evreside oldukça önemlidir ve tedavi süreci bu evreye göre belirlenmektedir. Kalın bağırsak kanserinin hayati tehlike riski oldukça fazladır. Hala araştırmaları devam eden kalın bağırsak tedavisinin gelecekte kesin çözümler bulunacağı ön görülüyor. Kalın bağırsak kanser riskini azaltmak için alkol ve sigaradan kesin olarak uzak durmanız gerekmektedir.

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap