Doktor Uzman / Hasta Sağlık Rehberi Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Gırtlak Kanseri Nedir?

Gırtlak, boğazda var olan nefes ve yemek borusunu birbirinden ayıran organdır. Gırtlak solunum yollarının en önemli parçasıdır ve ses üretimi burada yapılmaktadır.

Gırtlak Kanseri Nedir?

Gırtlak, boğazda var olan nefes ve yemek borusunu birbirinden ayıran organdır. Gırtlak solunum yollarının en önemli parçasıdır ve ses üretimi burada yapılmaktadır. Yutma esmasında yiyeceğin nefes borusuna kaçmasını engeller. Gırtlak kısmında kötü huylu kitlenin bulunmasına gırtlak kanseri denir. Larenks gırtlağın tıbbi adıdır ve gırtlak kanserine tıp alanında larenks kanseri de denir. Gırtlakta glottis adı verilen bir bölge bulunur. Glottis ses tellerinin ve nefes borusunun bulunduğu başlangıç kısmına denir. Gırtlak kanseri genellikle glottiste gözükür.

Gırtlak kanserinin neyden meydana geldiği bilinmemektedir

Gırtlak kanserine birden çok faktör sebep olmuş olabilir. Gırtlak kanserinin en büyük tetikleyicisi sigara ve alkol tüketimidir. Yapılan araştırmalara göre gırtlak kanseri erkeklerde kadınlarda 7 kat daha fazla görünmektedir. Gırtlak kanseri başlangıçta kendini belli etmez. İlerleyen evrelerde çeşitli belirtiler ile ortaya çıkar.

Gırtlak kanserinin hangi bölümünün kötü huylu kitleden etkilendiğine bağlı olarak ilerleye bildiği gibi glottis bölgesinde meydana gelmişse eğer erken evrede belirtiler gösterebilir. Ses tellerini etkileyerek tipik ses kısıklığına neden olur. Boğazda ağrı ya da boğazın iç kısmında değişik bir cisim hissi yaratan ses tellerinin bulunduğu bölgede meydana gelen gırtlak kanseri belirtilerindendir. Gırtlak kanserinde ilerleyen evrelerde yutma sorunu ve nefes alma problemi ortaya çıkmaktadır.

Bahsedilen bu belirtiler ve şikayetler normalde boğaz ve gırtlak kısmında ortaya çıkan basit bir enfeksiyon belirtileridir. Ancak bu belirtiler iki haftadan daha uzun bir süre aynı şekilde devam ediyorsa bir doktora gözükmenizde fayda var. Bu belirtiler sürekli olarak alkol ve sigara tüketen kişilerde gözüküyorsa kesinlikle doktora başvurmalıdırlar. Genel belirtileri öksürük, ses kısıklığı, nefes almada zorluk çekmek, yutkunma güçlüğü, boğaza yabancı bir cisim var hissidir.

Bu belirtiler ile doktora giderseniz ilk olarak gırtlak ve boyun bölgesindeki lenf düğümlerinin fizik muayenesi yapılacaktır. Devamında ise ucunda kamera bulunduran kanül yardımı ile laringoskopi adlandırılan işlemle bölge incelenir. Kötü huylu kitleden endişelenilirse genel anestezi altında mikrolaringoskopi ile detaylı olarak inceleme yapılır ve doku örneği alınır.

Kanserin durumuna göre tedavi, radyoterapi veya kemoterapi tedavileri yapılmaktadır. Kanserin başlangıcında cerrahi müdahalelerde bulunulabilir. Kanser ilerledikten sonra müdahale edilemeyecek durumlarda radyoterapi tedavisi uygulanır. Bu aşamadan hemen sonra trakeostomi olarak adlandırılan yapay solunum açıklığı yerleştirilmektedir. Trakeostomi bazı hastalarda geçici bir süre kullanılırken bazı hastalarda ömür boyu kullanılması gerekmektedir. Ameliyat ile tedavi olamayacak hastalara kemoterapi ve radyoterapi aynı anda verilir.

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap