Doktor Uzman / Hasta Sağlık Rehberi Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Dalak Büyümesi Nedir?

Dalak, karnın sol tarafında midenin yanında, göğüs kafesinin altında bulunan bir organdır.

Dalak Büyümesi Nedir?

Dalak, karnın sol tarafında midenin yanında, göğüs kafesinin altında bulunan bir organdır. Yapısı yumuşak ve süngerimsi olan bu organın başlıca görevleri şunlardır; eski yıpranmış olan kan hücrelerini filtreler ve yok eder. Beyaz kan hücreleri üretir, hastalıklı organizmalara karşı savunma yapar, enfeksiyonu önler, kanın pıhtılaşmasını sağlayan kırmızı kan hücreleri ile trombositleri depolamaya yarar.

Dalak büyümesi ile anormal kan hücrelerinin yanında normal kan hücreleri de filtrelenir ve kan dolaşımındaki sağlıklı hücre sayısı azalış gösterir. Bunun yanında çok sayıda trombosit hapsedilmiş olur. Fazla sayıda kırmızı kan hücresi ve trombosit hapsedilmesi sonucunda dalak tıkanır ve normal çalışmasını etkiler. Dalak büyümesiyle birlikte kan akışı yetersiz kalarak organın bazı bölümlerine zarar verebilir.

Sol karın bölgesinden sol omuza kadar yayılan ağrı hissi, anemi, yorgunluk, sık görülen enfeksiyon, kolay kanama ve mide üzerinde baskı hissinden dolayı az yemek yemek dalak büyümesinin belirtileri olabilir. Bunun için doktora başvurmanız gerekmektedir. Doktor sizden beyaz kan hücrelerini ve trombositleri kontrol etmek için tam kan testi ister, ulturason ya da bilgisayarlı tomografi taraması yapar, dalaktan kan akışını görmek için manyetik rezonan görüntülemesi gibi tahliller ister. Dalak büyümesi teşhisinden sonra doktorun belirleyeceği tedavi yöntemine göre hareket edilir.

Dalak Büyümesinin Sebepleri Nelerdir?

Dalak büyümesinde bazı enfeksiyonlar ve hastalıklar sebep olabilir. Dalak büyümesine neden olan bazı septomlar şu şekildedir;

 • Dalak ya da karaciğerdeki damarlar üzerindeki basınç,
 • Dalak ya da karaciğerdeki damarlara kan pıhtısı gitmesi,
 • Gaucher hastalığı,
 • Niemann-Pick hastalığı,
 • Farklı anemi tipleri,
 • Siroz ve karaciğeri etkileyen diğer hastalılar,
 • Sıtma ve parazit enfeksiyonu,
 • Bakteriyel enfeksiyonlar,
 • Viral enfeksiyonlar,
 • Kalp yetmezliği,
 • Karaciğer hastalıkları,
 • Lösemi

Dalak büyümesi her yaş grubundaki bireylerde gözükebilir. Mononükleoz enfeksiyonu olan bireylerde, sıtmanın yaygın olarak gözüktüğü bölgelerde yaşayan bireylerde ya da ziyaret eden bireylerde dalak büyümesi rahatsızlığının gözükme oranı daha yüksektir.

Dalak büyümesi teşhis edilmiş ancak herhangi bir semptom veya bir sebep bulunamıyorsa araştırılmak üzere doktor tarafından gözleme alınır. Dalak büyümesinde bir diğer tedavi yöntemi ise dalak çıkartma ameliyatıdır. Dalak büyümesi ciddi problemlere yol açıyorsa ve nedeni tanımlanamıyorsa ya da tedaviye cevap vermiyorsa dalak cerrahi bir operasyon ile çıkartılır.

Dalaksız olarak aktif bir hayat sürebilirsiniz fakat dalak çıkartıldıktan sonra ciddi hastalıklara ve enfeksiyona yakalanma riskiniz artar. Bunun için Dalak alma operasyonundan ince dalak radyasyon ile daraltılır. Eğer bu daraltılma ile problemler çözülmüşse cerrahi bir operasyona gerek yoktur.

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap