Doktor Uzman / Hasta Sağlık Rehberi Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Böbrek Yetmezliği

Böbrek vücudumuzda 2 adet bulunan bir organdır. Böbrekler bel hizasından ve sırt bölümünde daha yakın bir konumda, simetrik bir durumda omurganın iki yanında bulunan organlardır.

Böbrek Yetmezliği

Böbrek vücudumuzda 2 adet bulunan bir organdır. Böbrekler bel hizasından ve sırt bölümünde daha yakın bir konumda, simetrik bir durumda omurganın iki yanında bulunan organlardır. Böbreklerin direkt olarak görevi içinden süzülen kanı filtreleyerek toksinleri ve zararlı maddeleri vücudun dışına atmaktır. Bunun yanında böbrekler vücudun su seviyesini de dengede tutarlar. D vitaminin aktif halini üreterek alyuvarlarında üretiminde rol alırlar. Kan basıncının kontrolünü sağlayan mekanizmalar arasında yer alır.

Böbrek yetmezliği, böbreklerin içinden geçen kandaki toksinlerin yeterli oranda filtreleme yeteneğini yitirdiği zaman ortaya çıkmaktadır. Böbrekler görevlerini düzenli olarak yerine getirmezlerse vücut toksinler tarafından aşırı derecede yüklenilir. Bu durum engellenip tedavi edilmediği sürece hayati tehlikelere kadar yol açabilir. Böbrek yetmezliği hastalığı kronik böbrek hastalığının son evresidir. Böbrekler görevlerini diyalizle ya da böbrek nakli olmadan hayatta kalmayı mümkün kılacak kadar sürdürememesidir.

İdrar çıkışında azalma, nefes darlığı, mide bulantısı, yorgunluk hissi, güçsüzlük, koma, göğüs ağrısı, kalp ritminde bozukluk, nöbet geçirme, el ve ayaklarsa sıvı tutumu, ödem böbrek yetmezliğinin belirtileri içerisindedir. Böbrek yetmezliği hastalığının görülen belirtilerinin sayısı ve çokluğu hastadan hastaya değişiklik göstermektedir. Böbrek yetmezliği hastalığı bazı hastalarda ileri derece de bir evreye gelene kadar herhangi bir belirti vermeyebilir. Bundan kaynaklı olarak risk grubunda olan kişiler düzenli olarak böbrek kontrolü yaptırmalıdır.

Kronik böbrek yetmezliğinin zamanla ilerlemesi ile böbrek işlevlerinin giderek azalması sonucunda, bulgular ve şikayetler ortaya çıkar. Böbreklerin toksinleri ve atılması gerekli olan zararlı maddeleri vücuttan tamamen uzaklaştırmaması ve bu maddelerin kanda çoğalmasıyla iştahsızlık, halsizlik, kusma, kaşıntı gibi şikayetler ortaya çıkabilir.

Böbreklere giden kan akımında yavaşlamaya sebep olan durumlar; ciddi derecede yanıklar, ciddi sıvı kaybı, karaciğer yetmezliği, kalp krizi gibi hastalıklar, kan basıncını düzenlemeye yarayan ilaçlar, vücudun kan ya da sıvı kaybetmesi.

Böbreklerde Hasar Oluşmasına Neden Olan Durumlar;

  • Enfeksiyon,
  • Böbrek yakınındaki kan damarlarında pıhtı oluşması,
  • Damar içi kolesterol plağı,
  • Cilt ve bağ dokusunda hasara sebep olan skleroderma,
  • Kemoterapi ilaçları,
  • Trombotik kan hastalığı

Böbrek yetmezliğine neden olan ve böbreklerde hasar oluşturan durumlar belirtilmiştir. Böbrekler vücut sağlığı ve işlevi için oldukça önemlidir. Bunun için gün içerisinde bolca su tüketilmelidir. Su böbrek dostudur. Belirtilen durumlardan herhangi birine sahipseniz acil olarak bir böbrek doktoruna görünmelisiniz. Rutin olarak böbreklerinizi kontrol ettirmenizde fayda vardır. Özellikle ailede böbrek yetmezliği görülen kişilerin belirli aralıklarla kontrol yaptırmalıdır.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap