Doktor Uzman / Hasta Sağlık Rehberi Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Bağırsak Enfeksiyonu

Bağırsak enfeksiyonu, bakteri ya da virsü gibi mikrobiyolojik parazitlerin sebep olduğu bir hastalık türüdür. Besin zehirlenmesi bağırsak enfeksiyonunun en temel nedenlerinden bir tanesidir.

Bağırsak Enfeksiyonu

Bağırsak enfeksiyonu, bakteri ya da virsü gibi mikrobiyolojik parazitlerin sebep olduğu bir hastalık türüdür. Besin zehirlenmesi bağırsak enfeksiyonunun en temel nedenlerinden bir tanesidir. Bağırsak enfeksiyonunun olduğu yerde kişilerde bağırsak florasının değişimi ile birlikte sindirim durumları olumsuz yönde etkilenme göstermektedir ve ishal problemi ortaya çıkmaktadır. Sulu dışkılanmaya bağlı olarak bireyler sıklıkla tuvalete çıkmak ister. Bireyi oldukça rahatsız eden bağırsak enfeksiyonu bunun yanında sıvı kaybına neden olduğundan dolayı halsizlik ve yorgunluk gibi olumsuzluklara yol açmaktadır.

Bağırsak enfeksiyonu hastalığı çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar. Bağırsak enfeksiyonuna yol açan etkene göre tedavi çeşidi değişeceği için ishal rahatsızlığı ile başvuru yapan kişiye ilk olarak enfeksiyon testi yapılmaktadır. Eğer enfeksiyondan kaynaklı bir rahatsızlık ise hangi mikroorganizmanın sebep olduğu araştırılır.

Bağırsak enfeksiyonuna bağlı olarak ortaya çıka üç çeşit hastalık vardır

Bunlar;

  • Bakteriyel Bağırsak Enfeksiyonu: besin zehirlenmesi ile ortaya çıkan bu hastalığın temel nedeni E. Coli, Compylobacter ve Salmonella bakterisinden kaynaklanmaktadır. İshal ve mide bulantısı etkenleri ile kendini belli eder.
  • Viral Bağırsak Enfeksiyonu: Çocuklarda ve yetişkinlerde görülen enfeksiyon çeşidinin en büyük nedenlerinden bir tanesidir. Rotavirüs, Adenovirüs ve Norovirüs çeşitlerine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Sulu ishal ile ortaya çıkar.
  • Paraziter Bağırsak Enfeksiyonu: bağırsak solucanı ve ten yağı gibi paratizlerin bağırsakta yer edinmesinden kaynaklı olarak ortaya çıkan bir enfeksiyon türüdür.

Bağırsak enfeksiyonu oldukça yaygın gözüken bir sağlık problemidir. Bağırsak enfeksiyonu genellikle birden başlayan sulu ishal, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, kramp, baş ağrısı, ateş, yorgunluk hissi, aşırı susama, mide ağrısı, tansiyon düşüklüğü gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Bu belirtilerle karşı karşıya kaldığınız zaman acil olarak bir doktora gözükmeniz gerekmektedir.

Bağırsak enfeksiyonu genel olarak doğru beslenmemeden kaynaklı ortaya çıkmaktadır. Yediğimiz besinlerin bağırsağa etkisi oldukça büyüktür. Bağırsak enfeksiyonuna sebep olan bakteri ve mikroplar bağırsakta kendine yer bulurlarsa daha ciddi bir enfeksiyona yol açabilirler. Bunun için enfeksiyon ile karşı karşıya kalındığı zaman tedavisinin hemen yapılası gereklidir. Bağırsak enfeksiyonu olan kişilerin bol bol su tüketmeleri gerekir. Sulu ishalden kaynaklı olarak vücut yüksek oranda su kaybına maruz kalacaktır ve buna bağlı olarak bağırsak enfeksiyonu yorgunluk, halsizlik hissi verecektir.

Bağırsak enfeksiyonu tedavisi kolay bir hastalıktır ve doktorun size sunmuş olduğu tedavi sürecini birebir yerine getirmeniz gerekmektedir. Tedavi süreci içerisinde de yediğiniz besinlere ve su tüketimine dikkat etmeniz gerekir.

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap