Doktor Uzman / Hasta Sağlık Rehberi Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Atardamar Tıkanıklığı

En sık nedeni, işlev göstermeyen kalp kapakçıkları üzerinde meydana gelen pıhtıların kopup belirli olan bir bölgedeki damarın tıkanmasıdır.

Atardamar Tıkanıklığı

Atardamar Tıkanıklığı Akut Olarak Ya da Kronik Olarak Ortaya Çıkmaktadır

En sık nedeni, işlev göstermeyen kalp kapakçıkları üzerinde meydana gelen pıhtıların kopup belirli olan bir bölgedeki damarın tıkanmasıdır. Bundan kaynaklı olarak tıkanan damarın bulunduğu bölgenin aşağı kısmında dolaşım bozukluğu meydana gelir. Çok hızlı bir şekilde şiddetli bir ağrı, bacaklarda ve ayakta soğuma, morarmalarla kendini belli eder. Bu durum ortaya çıktığı andan itibaren 4 ile 6 saat arasında müdahale yapılması gerekmektedir. Cerrahi bir operasyon ile damar içerisindeki pıhtı özel bir kateter ile temizlenir. Bu müdahale yapılmazsa ya da gecikirse dokularda geri dönüşü olmayan hasarlar meydana gelebilir.

Damar sertliği olarak da adlandırılan atereskleroz kronik damar tıkanması en önemli sebeplerden bir tanesidir. Kronik damar tıkanıklığı diyabet, yüksek serum kolesterol, hipertansiyon, sigara ve alkol kullanımı, genetik faktörler sebepleri arasında sayılabilir. Kronik damar tıkanıklığı sonucu damar duvarında bir plak oluşmaktadır. Bu plak zamanla büyüyerek kan akımını önlemeye başlar. Kan akışındaki engel derecesine göre klinik belirtilerle farklılık göstermektedir.

Tıkanıklık derecesi hafif ise uzun süre yürüme sonrasında bacakta ağrı, uyuşukluk, güçsüzlük gibi etkenler ortaya çıkmaktadır. Tıkanıklık git gide artış sağladığı zaman az mesafede çok ağrı ile karşılaşabilirsiniz. Atardamar tıkanıklığında hastalık ilerledikçe dinlenirken ağrı ortaya çıkmaktadır. Beslenmeyen ve kanlanması bozuk olan dokularda yaralar çıkmaya başlar.

Tıkanıklığın erken döneminde doktora başvuran hastalarda, atereskleroz kontrol altına alınarak, periferik dolaşımını destekleyecek tedavi süreci başlatılır ve daha ileri aşamalarda cerrahi müdahalelere başvurulur. Genel olarak uygulanan cerrahi operasyonlar tıkalı damarın aşağısında bulunan bölge ve kanın taşınmasını sağlayacak yapay damar greftleri yerleştirilmesi şeklinde by-pass cerrahi operasyonudur.

Kronik Atardamar Hastalıklarının Bir Başka Çeşidi de Burger Hastalığıdır

Genellikle sigara tüketen genç erkek hastaların bacaklarında bulunan küçük toplardamar ve sinir kılıflarını da tutan bir rahatsızlıktır. Yürüyüş sonrası bacak ağrısı, bacakta soğuğa oluşan duyarlılık, tekrarlayan yüzeysel damar iltihabı gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. İlerleyen bu hastalığın diğer belirtileri ise şiddetli ağrı, ülser olarak adlandırılan yara oluşumu, gangren ile de görülmektedir. Erken evrede sigaranın bırakılması hastalığın ciddi manada önlenmesi anlamına gelir. Fakat genel olarak cerrahi bir operasyon gerektirebilir.

Atardamar tıkanıklığının belirtileri hemen kişi tarafından anlaşılabilecek şekildedir ve bu belirtileri kendinizde gözlemlediğiniz zaman acil bir doktora gitmeniz gerekir. Erken teşhis her zaman hayat kurtarır ve anında müdahale ile hastalık engellenir.

 

 

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap