Doktor Uzman / Hasta Sağlık Rehberi Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Önce Zarar Görme / Op. Dr. Hilal TAŞCI

Hepimiz ülkenin değişik hastanelerinde görev yapıyoruz. Hemen hemen her bölümün olduğu, her tetkikin istenebildiği merkezlerde çalışan arkadaşlarımız çok şanslı. Ancak benim gibi ilçe devlet hastanelerinde çalışan hekimler bazen zor durumda kalabiliyor.

Önce Zarar Görme

Hepimiz ülkenin değişik hastanelerinde görev yapıyoruz. Hemen hemen her bölümün olduğu, her tetkikin istenebildiği merkezlerde çalışan arkadaşlarımız çok şanslı. Ancak benim gibi ilçe devlet hastanelerinde çalışan hekimler bazen zor durumda kalabiliyor. Her ameliyatı yapamayabiliyoruz, her hastayı tedavi edemiyoruz, sevk etmek isteğimiz hasta olduğu zaman hem sevk zinciriyle uğraşıyoruz, hem de hasta ve hasta yakınlarına derdimizi anlatmaya çalışıyoruz.  Günümüz sağlık politikaları nedeniyle hastalar kendilerini her türlü haklı görmekteler ve her hastanede her imkânın onlara hemen sunulacağını sanıyorlar.  Hekim arkadaşlarımız bize bile defansif davranabiliyorlar çünkü kimse yandaş hastalığı olan, tedavi süreci uzun olan hastaları kabul etmek istemiyor.  Kimse komplikasyonlarla, medikal malpraktis davalarıyla uğraşmak istemiyor. Yandaş hastalıkları olan hastalara kimse “ellemek” istemiyor, komplikasyon riski yüksek ameliyatları kimse yapmak istemiyor. “Önce zarar verme” den “ önce zarar görme” durumuna geldik. 

Hâlbuki “SAĞLIK HUKUKU” öğrenmek, kendi hak ve sorumluluklarımızı bilmek ve güvenliğimizi sağlamak adına hepimizi rahatlatır. Siz de önce kendimizi korumak ve zarar görmemek için aramıza katılın.

Op. Dr. Hilal TAŞCI

Yüksek Sağlık Hukuku Derneği

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap