Doktor Uzman / Hasta Sağlık Rehberi Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Obezite Tedavisnde Gastroenterolojik Yaklaşımlar / Uzm. Dr. Ömer Faruk Yolcu (Gastroenteroloji Uzmanı)

Mideye balon yerleştirilmesi ve botoks uygulaması gibi cerrahi dışı işlemler, cerrahi operasyon gerektirmediği için, son yıllarda gittikçe tercih edilmeye başlanan yöntemlerdir.

Gastroenteroloji Uzmanı nedir?

Altı yıllık Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, önce dört yıllık İç Hastalıkları (Dahiliye) ihtisası ve ardından üç yıl boyunca gastroenteroloji ek ihtisası yapan hekimler Gastroenteroloji Uzmanı olur. Gastroenteroloji uzmanları, ağızdan makata kadar olan tüm sindirim sistemi ile ilgilenir. Yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak, makat bölgesi, safra kesesi, safra yolu, karaciğer ve pankreas gibi organlardaki iyi - kötü huylu hastalıkların takip ve tedavisi, Gastroenteroloji uzmanlarının ilgi ve sorumluluk alanındadır.

 

Obezite Nedir?

Vücuttaki yağ dokusunun, sağlığı olumsuz yönde etkileyecek artışı veya aşırı yağ birikmesidir. Ülkemiz nüfusunda, ne yazık ki son yıllarda obezite oranında artış vardır. Obezite (Şişmanlık) birçok hastalığa yol açtığından tedavi edilmesi gerekir. Obezitenin yol açtığı başlıca hastalıklar şunlardır:

 • Hipertansiyon,
 • İnme,
 • Diyabet,
 • Koroner arter hastalığı,
 • Osteoatroz,
 • Uyku apnesi
 • Psikolojik sorunlar

 

Obezite Tedavisinde Uygulanan Metotlar Nelerdir?

Obezite tedavisinde değişik metodlar uygulanmaktadır;  

 • Diyet,
 • Egzersiz,
 • İlaç tedavisi,
 • Cerrahi metotlar
 • Cerrahi dışı tedaviler (mideye balon yerleştirilmesi, botoks uygulaması)

Mideye balon yerleştirilmesi ve botoks uygulaması gibi cerrahi dışı işlemler, cerrahi operasyon gerektirmediği için, son yıllarda gittikçe tercih edilmeye başlanan yöntemlerdir.

 

Mide Balon Uygulaması Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Ilımlı kilo fazlalığı olan hastalarımızda uyguladığımız bu yardımcı tedavi metodunda, mideye balon yerleştirilir. Özel şekilde tasarlanmış mide balonu, endoskopik yöntemle sedasyon atındaki hastanın midesine yerleştirilir. 400 – 600 cc hacim kaplayacak şekilde, 6 – 12 ay hastanın midesinde kalan balon, doygunluk hissi vererek iştahı azaltır ve kalori alımını azaltır. Ve bu şekilde hasta, zorlanmadan kilo vermeye başlar. Mide Balonu Uygulaması, günübirlik bir işlemdir ve uygulamadan sonra hasta normal günlük aktivitesine devam edebilir.

 

Mide Botoks Uygulaması Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Midenin kas tabakasının 20 – 25 farklı bölgesine, endoskopik yöntemle 250 – 300 ünite botoks uygulanır. Ortalama olarak 4 – 6 kat kadar iştah azalması yapar ve doygunluk hissini ve süresini arttırır. Ilımlı kilo fazlalığı olan hastalarda, diyet ve egzersiz uygulaması ile başarı sağlayan bir uygulamadır. Günübirlik bir işlemdir ve uygulamadan sonra hasta normal günlük aktivitesine devam edebilir. Yan etkisi olmayan, organ fonksiyon kaybına yol açmayan bir uygulamadır. Hastanın fayda ya da ihtiyaç durumuna göre, tekrar edilebilir.

 

Uzm. Dr. Ömer Faruk YOLCU

Gastroenteroloji Uzmanı

 

 

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (1)

18 Aralık 2022, 20:05

Boyum 1,74, kilom 109 hocam.

Ameliyat olma sansin nedir

Yorum Yap