Doktor Uzman / Hasta Sağlık Rehberi Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

İstanbul Diz Eklemi Hastalıkları

Diz eklemi önden ve arkadan kaslar ile desteklenmektedir.  Bu kaslar kasıldığında önemli kemik ve tendomları çekerek hareketi sağlar.

Diz eklemi bilindiği üzere vücuttaki  en büyük eklemdir. 3 kemikten oluşur.  Bunlar femur (uyluk) , tibia (kaval)  ve patella (diz kapağı)  ‘dır. Tüm oynar kemikler gibi bu 3 kısım da kıkırdak ile kaplıdır .  Bunların yanı sıra diz ekleminde bağlar bulunmaktadır. Bağların temel görevi, bağlardaki aşırı hareketi kısıtlamaktır.  Çapraz bağlar ise dönme hareketini kısıtlar.  Diz eklemi önden ve arkadan kaslar ile desteklenmektedir.  Bu kaslar kasıldığında önemli kemik ve tendomları çekerek hareketi sağlar.  Sorunsuz hareketler için bu kasların belirli bir kuvvete ve dengeye sahip olmaları gerekir. 

Travmatik Diz Eklemi Hastalıkları

Diz eklemini etkileyen veya bu sistemleri yıpratan, yıpranması ile oluşan bazı diz eklemi hastalıkları mevcuttur.  Bunları kendi çaplarında inceleyecek olursak en bilinen diz eklemi hastalıkları travma ile ilişkili olanlardır.  Diz yaralanması, diz eklemini çevreleyen bağlar, sıvı dolu keselerin yanı sıra eklemin kendisini oluşturan kemikler , kıkırdakları etkileyebilir . Diz yaralanmaları şunlardır:

Ön çapraz bağların yaralanması, kaval kemiğinizi uyluk kemiğinize bağlayan 4 bağdan birinin zedelenmesi ile oluşur. Ön çapraz bağların yaralanması özellikle basketbol, futbol  gibi yön değiştirmede ani hareket uygulanan spor dallarında meydana gelebilmektedir. Daha çok dizin dönmesi ile yırtıklık oluşur ve bunun sonucu ameliyat gerektirir. Türkiye’de diz eklemi hastalıklarının tedavileri mevcuttur.

Kırık oluşumu da ciddiye alınması gereken diz eklemi hastalıklarındandır . Diz kapağında olabilecek kırık oluşumları genelde travmatik olmaktadır. Motorlu araç kazaları, düşme gibi travmalar buna sebebiyet verir. Bazı kırıklar basit olup alçı ile düzelebilmektedir. Bazı kırık durumları ise ameliyat gerektirmektedir.  Kırık oluşumu Türkiye’de çokça meydana gelen bir sorundur.

Diz bursiti, bazı basit travmalar eklem hareketlerini kolaylaştıran içi sıvı dolu topçukların zedelenmesi ile oluşur. Bu durumda dizin önüne geçemeyen su dolu şişkinlikler meydana gelmektedir. Şişkinliklerin bir kısmı kendiliğinden geçebilmektedir ancak geçmediğinde müdahale gerektirir.  Bunun haricinde iltihaplanmaya bağlı olarak ortaya çıkan pateller tendinit adlı diz eklemi hastalığı da mevcuttur.  Bu durum genel olarak dizi çok fazla zorlayıp benzer yön ve şekillerde çok fazla kullanımı ile ortaya çıkmaktadır.  Bisikletçiler, kayakçılar , koşucular ve atlama sporları yapan bu aktiviteler içerisinde bulunan kişilerde görülebilmektedir.

Kireçlenme Türlerine Bağlı Olan Hastalıklar

Kireçlenme türleri diz eklemlerinde oldukça fazla çeşide sahiptir. Bilinene göre 100 civarı kireçlenme çeşidi bulunmaktadır.  Dizi en çok etkileyebilecek olanları ele alırsak ilki  yaşlanmaya bağlı kireçlenme olur.  Dizdeki kıkırdağın kötü kullanımı yaşlılıkla beraber kireçlenme getirmektedir. İstanbul’da kireçlenme sorunları için hastane tedavileri mevcuttur.

Eklem romatizması da çok bilinen bir diğer hastalıktır. Eklem romatizması sadece dizleri değil vücuttaki diğer birçok eklemi de etkileyebilecek bir hastalıktır.  Kronik olmasına rağmen vücuttan vücuda da değişiklik gösterebilmektedir. Bir diğer hastalık Gut adı ile bilinen aşırı protein tüketimine bağlı hastalıktır. Genelde ayak etkilediği bilinse de dizi de oldukça etkilemektedir. Bir nevi protein metobolizması bozukluğu denilebilir. 

Birde buna ek olan yalancı gut bulunmaktadır. Genelge gut ile karıştırılsa da aslında birbirlerinden farklılardır. Eklem sıvısındaki kalsiyumların içerdiği kristallerde meydana gelen sorunlar sonucu yalancı gut meydana gelmektedir .  Son olarak septik artrit tüm eklemleri tutabilen eklemlerin bakteriyel enfeksiyon kapması sonucu ortaya çıkmaktadır .  Ateşlenme ile ortaya çıkar ve travma ile ilgili değildir .  Hızlı bir şekilde diz kıkırdağına zarar vermektedir .  Kızarık  , şişlik , ısı artışı gibi durumlarda yapmanız gereken ilgili bir hekime görünmektir .

Mekaniğe Bağlı Diz Eklemi Hastalıkları

Mekanik problemler diz eklemlerinde ve dizlerde önemli derecede ağrılara sebep olmaktadır . Bazen eklem veya kıkırdağın hasar görmesi durumunda bir parça kopukluk yaşanabilir . Bu parçanın kopması eklem içinde parçanın serbest dolaşmasına sebep olur.  Bu nedenle eklem içinde serbest cismin olması dizde ağrılara neden olmaktadır .  Bu durumda ameliyat gerekmektedir ve serbest cisim yerinden çıkarılmalıdır.  Türkiye’de diz eklemi sorunları oldukça fazladır.

İlitobial bant kalçanızın dizinizin dışına kadar uzanan sert bir dokudur . Uygulun dış kısmına sürtünme ile sürekli bir ağrı oluşturur .  Mesafe koşucuları ve bisikletçiler özellikle bu soruna karşı duyarlı olmaktadırlar .  Diz kapağı kayması da bir diğer sorundur.  Dizinizin önünü kaplayan üçgen bir yapı vardır , bu kemiğe patella denir .  Bu üçgen kemik gelende dizinizin dışına doğru kaydığında bu sorun meydana gelir .  Bu durum genelde kadınlarda sıklıkla görülür .  Genç yaşlarda herhangi bir soruna sebep olmuyormuş gibi görünse de ileri zamanlarda ciddi sorunlara yol açabilmektedir .  Bu da ciddi ağrılara sebebiyet verir .

Kalça ve ayak problemleri de çoğu zaman direk olarak diz ile ilişkilendirilebilir . Diz , sonuç olarak kalça ve ayak arasında bir yerde bulunmaktadır . Oralarda oluşacak herhangi bir sorun dize de yansıyabilir , ağrı da oraya taşınabilir .  Bu bölgelerde bulunan ağrılar yürüyüş ve duruş şeklinizi bile etkileyebilir . Bu da dizin hasar görmesine sebep olmaktadır . Bu da diz ekleminize stres uygulayabilir .  Diz ağrılarının artmasını önlemek için ilk olarak bu bölümlerden tedaviye başlanmalıdır .  Bu bölgeler tedavi edilemeyecek durumdaysa diz şeklinin düzelmesi için gerekli çalışma veya tedaviler yapılabilmektedir .

Diz Eklemlerine Zararı Olan Diğer Faktörler

Diz eklemlerinin hastalanmasına sebebiyet veren bir başka etkenler de bulunmaktadır .  Bunlardan biri ise Patellofemoral ağrı sendromudur . Diz kapağı olan patella ve alttaki uyluk kemiği olan femur arasındaki ağrıyı ifade eden bir sendrom türüdür .  Türkiye’ de oldukça yaygındır . Özellikle diz önünde bulunur ve merdiven inip çıkarken veya çömelirken ani ağrı saplanmaları oluşmaktadır . Bu durumun büyük kısmı ameliyat olmadan halledilebilir ancak ameliyat gerektirecek durumlar da söz konusu olabilir .

Obezite de diz ve diz eklemlerinde oluşabilecek hastalıklara sebebiyet vermektedir .  Aşırı kilolu olmak , yürüyüş yapmada bile aşırı diz ağrılarına sebebiyet vermeye başlar . Eklem kıkırdağının zedelenmesine ve kireçlenmesine de sebebiyet verir .  Obezitenin tam tersi olarak aşırı zayıflıkta diz ağrıları oluşturmaktadır .  Kilonun fazlalığı da azlığı da vücutta belirli hasarlar olduğundan dolayı diz ağrılarına da sebebiyet verir . Kilo kontrolu sadece dizlerde değil tüm vücudunuzda da güzel etkiler yaratır .  Ekstra kilo dizlere ek baskı uygular . Bu da yaralanmalara ve kireçlenmelere sebebşyet vermektedir .

Kas zayıflığı da diz hastalıklarına sebebiyet vermektedir .  Özellikle uyluk önündeki kasın zayıflığı diz yaralanmalarına ve hasarlarına sebep olabilir . Güçlü kaslar eklemlerimizin dengelenmesine yardımcı olabildiği gibi diz eklemlerimizin de dengelenmesine yardımcı olur .  Bazı spor ve meslekler de diz eklemlerine zarar verebilmektedir .  İstanbul’da yoğun çalışma stresi ve ulaşım sorunları da bu zararlı etkenler içinde yer alabilir.  Bu durumlarda dize çok yüklenmek diz stresini arttırır . Bu gibi durumlar da diz sağlığı için dikkat edilmesi gereken etkenlerdir .

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap