Doktor Uzman / Hasta Sağlık Rehberi Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

İmplant Tedavisi Artık Çok Kolay - Dt. Seda ÜNALP HALİL ve Dt. Bessam HALİL

Sorunları daha en başında saptamak, hem tedavi edilmeyi kolaylaştırır, hem de tedavi maliyetini düşürür ve hatta yapılacak rutin kontroller, tedavi gerektirecek ağız ve diş hastalıklarına da engel olur.

İmplant Tedavisi Artık Çok Kolay

Kazaya bağlı olarak veya diş çürümesi, diş eti hastalığı gibi durumlara bağlı olarak, diş çekimi gerçekleşebilir. Bu şekilde diş eksikliği oluşan bölgelerde sabit dişin yerine kalıcı olarak yerleşen ‘implant’ uygulaması yapılır. İmplant uygulaması, kaybedilen dişin yerine koulmasının en garantili yoludur. İmplant aslında, yapay dişten ziyade, yapay diş kökü uygulamasıdır. Titanyum metalinden yapılman yapay diş kökleri, çene kemiklerinin içerisine monte edilir. Çene kemiği ile kaynaştıktan sonra, üzerine tek diş veya köprü şeklinde sabit protezler monte edilir. Implant tedavisinin sağladığı avantaj, aslında doğada duruma en yakın çözümü elde etmektir.

 

Kimler İmplant Yaptırabilir?

Büyüme çağını tamamlamış, kemik büyümesi periyodunu geçirmiş bütün bireylerde, ileri yaş sının olmaksızın genel sağlık şartlan uygulama yapmaya elverişli ise implant uygulaması yapılabilmektedir.

İmplant tedavisi, hastalara konforlu bir yaşam sunar. İmplant her hastaya uygun olmayabilir. İmplant uygulaması uygun olmayan hastaların, üst çene arka bölgeler için tasarlanmış hareketli protezler tercih edilir. Yani takılıp çıkarılan protez kullanmaları bu hastalar için iyi bir seçenek oluşturur. Bu yöntem klasik bir uygulama olmasına karşın, hasta açısından çok konforlu olduğu söylenemez. Damakta büyük bir alan kaplaması, damak ile arasına sert parçacıkların kaçması, bu parçacıkların damakta tahriş yapması, bazı yiyeceklerin yenmesinde zorluk yaşatması gibi olumsuzlukları, birçok kişinin bu takılıp çıkartılan protezleri kullanmak istememesine yol açmaktadır. Bunun en güzel alternatifi implant oluyor. İmplant, takma dişin sağlamadığı konforu sağlıyor.

 

Implant Tedavisi Nasıl Yapılır?

İmplant tedavisi, lokal anestezi adı verilen ve yalnızca tedavinin yapılacağı bölge uyuşturularak yapılır. İlk önce implantın yerleştirileceği yerdeki diş etine ufak bir kesi yapılır. Ardından, bu iş için özel olarak dizayn edilmiş aletlerle, çene kemiğinde küçük bir oyuk açılır. Ve sonra bu oyuğun içerisine implant yerleştirilir ve ardından sabitlenir. İşlemin son aşaması olarak diş etinde açılmış olan kesi dikilir ve kapatılır. Lokal anestezi altında olduğu için hasta bu işlemlerin hiçbir aşamasında herhangi bir zorluk ve acı yaşamaz. Zaten, kısa süren bir cerrahi işlemdir. Operasyondan sonra da hastaların önemli bir şikâyetleri olmaz. Nadiren yanaklarda şişme görülebilir ki, o da en fazla 1-2 gün sürer

 

İmplantların Vücuda Zarar Verme Olasılığı Söz Konusu Mudur?

Implantların yapımında, hafif, güçlü ve vücut ile uyumlu bir materyal olan titanyum kullanılır. Dolayısıyla toksik olmamakla birlikte alerji riski de yaratmazlar. Fakat hastada titanyuma karşı alerji var ise, implant yapımı uygun değildir. İmplantların markası ile işlem yapılan ortamın sterilizasyonu uygulamanın başarısı için önemlidir. Fakat uygulamayı yapan doktorun bu alandaki uzmanlığı implantın kemikle kaynaşmasında en önemli bir etkendir.

 

İmplantın Avantajları Nelerdir?

  • * Diğer geleneksel protez uygulamalarına göre çok daha iyi sonuçlar verir.
  • * Implant uygulaması, komşu dişlerin kesilmelerine gerek bırakmaz ve bu şekilde sağlam ve orijinal dişler korunmuş olur.
  • * Çene kemiklerinin erimesini önler.
  • * Daha iyi konuşma imkânı sağlar.
  • * Isırma ve çiğneme fonksiyonu diğer uygulamalara göre iyidir
  • * Daha estetiktir
  • * Daha dayanıklıdır
  • * Rahat ve güvenilir bir uygulamadır
  • * Uzun vadede değerlendirildiğinde daha ekonomiktir

 

Ve Son Birkaç Söz

İnsanların pek çoğu, dişleriyle ilgili bir sorun olduğunu, ancak şiddetli ağrılar çektiğinde anlar. Belki diş hekimi korkusu, belki de ekonomik kaygılar sebebiyle rutin diş kontrollerini de yaptırmazlar. Fakat ağız ve diş sağlığında, sorun hiçbir zaman tek bir dişle sınırlı kalmaz. Günler geçtikçe hem diş hekimi korkusu, hem de ekonomik külfet gittikçe daha da çok artar. Düzenli diş hekimi ziyaretleri tüm bu sorunların pratik ve ekonomik çözümüdür. Sorunları daha en başında saptamak, hem tedavi edilmeyi kolaylaştırır, hem de tedavi maliyetini düşürür. Hatta yapılacak rutin kontroller, tedavi gerektirecek ağız ve diş hastalıklarına da engel olur.

 

Diş Hekimi Seda ÜNALP HALİL ve Diş Hekimi Bessam HALİL

 

 

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap