Doktor Uzman / Hasta Sağlık Rehberi Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Genital Estetik -4 / Op. Dr. Lale ÇETİN (Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı)

Vücudun diğer bölgelerinde estetik cerrahiye nasıl ki ihtiyaç duyuluyor ise, aynı şey cinsel organlarımız için de geçerlidir. Bir kadının cinsel organının görüntüsünden memnun olmaması gayet doğaldır ve yaptığımız estetik ameliyatlarla bunu düzelttirme imkânına da sahiptir.

Genital Estetik -4

1. Bölüm: GENİTAL PRP UYGULAMALARI

2. Bölüm: BÜYÜK DUDAK DOLGUSU

3. Bölüm: BARBİE VAJİNA ESTETİĞİ

4. Bölüm: HİMENOPLASTİ (KIZLIK ZARI DİKİMİ)

 

Genital Estetik” başlıklı blog yazılarımın ilk bölümünde, önce genital estetiğin tanımını yapmış ve genital estetik için yapılan uygulama ve ameliyat çeşitlerini sınıflandırmıştım. Genital estetik alanında en yaygın uygulamalardan “Labioplasti” (iç dudak estetiği) ve “Vajinoplasti” ile ilgili yazım, blog serisinin ikinci bölümünü oluşturmuştu. Üçüncü bölümde “HIFU Yöntemiyle Vajina Daraltma” ile ‘Orgazm Aşısı’ olarak bilinen “G Noktası Dolgusu” konusunu işledim. Serinin son bölümü olan dördüncü bölümde işleyecek olduğum “Genital PRP Uygulaması”, “Büyük Dudak Dolgusu”, “Barbie Vajina Estetiği” ve “Himenoplasti” (Kızlık Zarı Onarımı) konuları ile blog serimi tamamlamış olacağım.

 

Genital PRP Uygulamaları

Kişinin kendi kanından hazırlanan plazmanın, iç ve dış genital bölgeye uygulanmasıdır. PRP, yara iyileşmesi ve doku yenilenmesinde oldukça etkilidir. İşte bu nedenle genital bölgenin gençleştirilmesi, cinsel isteksizlik gibi konularda PRP uygulamaları günümüzde çok yaygın ve popülerdir.

PRP (Platelet Rich Plasma), yaralanmış veya hasar görmüş dokulara enjekte edilmesiyle yapılan bir tedavidir. PRP, genital bölgenin dışında vücudun birçok bölgesinde bu tedavi yöntemi yaygın olarak kullanılmaktadır. Farklı tıbbi branşlarda, eklem ağrısı, yaralanmalar, tendon yaralanmaları, kas zorlanmaları ve cilt gençleştirme gibi birçok alanda kullanım alanı bulmaktadır.

Genital PRP nerede kullanılır?

 • - İç ve dış genital bölgeye, g noktasına kullanılır.

Genital PRP kullanım amaçları nelerdir?

 • - Dış dudaklarda gençleştirme, sıkılaştırma, renk açma
 • - İdrar kaçırmada vajina üst duvarı ve üretra arasına
 • - Epizyotomi (normal doğum kesisi) izinin iyileştirmesi
 • - Vajinal kuruluk, ağrılı cinsel ilişkide vajina içine
 • - Klitoris, G noktası ve vajinanın duyarlı noktalarına orgazm tedavisi için

Genital PRP kimlere uygulanmaz?

 • - Ciddi pıhtılaşma bozukluğu olanlara, kan sulandırıcı kullananlara, kronik karaciğer hastalığı olanlara uygulanmaz. Gebelik ve lohusalık dönemi de uygulama açısından uygun değildir.

Genital PRP işlemi süresi ne kadardır? Ağrı duyar mıyım?

 • - Kanın alınması, hazırlanması ve uygulanması ortalama 1 saat sürer. Herhangi bir ağrı hissedilmez.

 

Büyük Dudak Dolgusu

Dış ya da büyük dudaklarda kilo alıp verme, hormonlar, yaş vb sebeplerle sarkma, hacim ve doygunluk kaybı olabilir. Ve bu durum yaşlı bir görünüm verebilir.

Bu amaçla uzun etkili hyaluronik asit içeren uzun etkili dolgu maddeleri kullanılarak dış dudaklar daha volüm kazanmış ve genç bir görünüme kavuşturulur.

 

Barbie Vajina Estetiği

Günümüzde çok popüler ve talep gören kombine genital estetik işlemlerden bir veya birkaç tanesinin yapıldığı işlemlerdir. Aşağıda sıraladığım işlemleri içerir:

 • - İç dudak ameliyatları
 • - Klitoris estetiği (Hudoplasti)
 • - Mons pubis (Venüs tepesi) estetiği
 • - Genital bölge beyazlatma
 • - Dış dudak estetiği operasyonları

 

Himenoplasti (Kızlık Zarı Dikimi)

Toplumuzda kızlık zarı, hala sosyal nedenlerden dolayı kadınların en büyük sorunları arasında yer almaktadır. Kızlık zarı vajina girişinin birkaç santimetre içinde yer almaktadır. Eğer elastik yapıda ise ilişki ile bazen hiç kanama olmayabilir.

Kızlık zarının Latince adı ‘hymen’dir ve bu nedenle onarımı ameliyatına himenoplasti denir.

Geçici ve kalıcı yöntem olarak iki şekilde onarılır. Geçici yöntem düğünden 1 hafta önce yapılır, Kalıcı yöntem olarak ise flep yöntemi (doku kaydırma) kullanılır.

Kızlık zarı onarımı sonrası kesin kanama olur mu?

 • - Evet, işlem sonrası ilk ilişkide kanama gerçekleşir.

Himenoplasti günlük yaşantımı etkiler mi?

 • - Hayır, etkilemez. Aynı gün işlemi yaptırıp, günlük rutininize devam edebilirsiniz.

Himenoplasti sırasında anestezi uygulanıyor mu?

 • - Bu hastanın tercihine bağlı bir durumdur. Lokal veya hafif genel anestezi altında yapabiliriz.

Himenoplasti olduğum anlaşılabilir mi?

 • - Himenoplasti dışarıdan anlaşılabilen bir işlem değildir, çünkü kızlık zarı vajina içinde, girişe yakın yerleşimlidir. Herhangi birinin bu operasyonu fark etmesi mümkün değildir.

Kızlık zarım esnek yapıda, Himenoplasti yaptırabilir miyim?

 • - Kanama olmayacağından dolayı size sorun yaratacağını düşünüyorsanız, Himenoplasti ile kızlık zarını normalde kanayabilecek forma kavuşturabiliriz.

Himenoplasti işlemi ne kadar sürer?

 • - Yaklaşık 15-20 dakikada tamamlanır.

 

4 bölümden oluşan 'Genital Estetik' konulu yazımın sonuna geldik. Tabu sayılan bu konularda umarım sizlere bu yazımla yardımcı olmuş, aklınızı kurcalayan sorulara yanıt verebilmişimdir. Sağlıcakla kalın...

 

Op. Dr. Lale ÇETİN

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap