Doktor Uzman / Hasta Sağlık Rehberi Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Genital Estetik -3 / Op. Dr. Lale ÇETİN (Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı)

Vajinanın normal doğum, ilerleyen yaş, kilo alıp verme, dokularda esneklik kaybı gibi nedenlerle gevşemesi, idrar kaçırma gibi durumlara ilaveten, menopozla birlikte kuruluk gelişmesi sonrasında kadının kendine güvenin azalması, cinsel yaşamda sorunlar ortaya çıkabilir .

Genital Estetik -3

1. Bölüm: HIFU İLE VAJİNA DARALTMA

2. Bölüm: G NOKTASI DOLGUSU

Genital Estetik” başlıklı blog yazılarımın ilk bölümünde, önce genital estetiğin tanımını yapmış ve genital estetik için yapılan uygulama ve ameliyat çeşitlerini sınıflandırmıştım. Genital estetik alanında en yaygın uygulamalardan “Labioplasti” (iç dudak estetiği) ve “Vajinoplasti” ile ilgili yazım, blog serisinin ikinci bölümünü oluşturmuştu. Üçüncü bölümde “HIFU Yöntemiyle Vajina Daraltma” ile ‘Orgazm Aşısı’ olarak bilinen “G Noktası Dolgusu” konusunu işleyeceğim. Serinin son bölümü olan dördüncü bölümde işleyecek olduğum “Genital PRP Uygulaması”, “Büyük Dudak Dolgusu”, “Barbie Vajina Estetiği” ve “Himenoplasti” (Kızlık Zarı Onarımı).konuları ile blog serimi tamamlamış olacağım. 

 

HIFU (Fokus Ultrason) ile Vajina Daraltma

Vajinanın normal doğum, ilerleyen yaş, kilo alıp verme, dokularda esneklik kaybı gibi nedenlerle gevşemesi, idrar kaçırma gibi durumlara ilaveten, menopozla birlikte kuruluk gelişmesi sonrasında kadının kendine güvenin azalması, cinsel yaşamda sorunlar ortaya çıkabilir .

Bu sorunların çözümü için kullandığımız klasik yöntem olarak cerrahi çözümler elbette mevcuttur. Ancak cerrahinin de bazı istenmeyen yan etkileri ve komplikasyonları olabilmektedir. Aynı zamanda bazı hastaların ameliyat korkusu veya ameliyata engel durumu da olabiliyor. işte böyle hastalarımızda vajinal sıkılaşma ve gençleştirme için vajina dokusunun çeşitli katmanlarına termal enerji göndererek, dokuda sıkılaşma sağlayan kollajen ve elastin üretiminin uyarımı sağlanmaktadır.

HIFU vajinal sıkılaştırma yöntemi nedir?

 • - Ultrason ekranında vajina mukoza ve mukoza altı tabakalarının görüntülendiği, transducer denilen uygulama başlıkları ile derin vajina dokularına ses dalgaları göndererek, odaklanan tabakalarda ısı değişiklikleri ve iyileşme reaksiyonu oluşturan bir uygulamadır. Böylelikle vajinada yeniden üretilen kollajen ve elastinle birlikte vajinal gençleşme ve sıkılaşma sağlanır.

Neden HIFU ile vajinal sıkılaştırma yaptırmalıyım?

 1. 1- Cerrahi olmayan, ağrı ve kanama yapmayan, muayenehane şartlarında 20 dakikada uygulanabilen bir tedavidir.
 2. 2- Sadece vajinayı sıkılaştırmakla kalmaz, idrar kaçırma üzerine de çok etkilidir.
 3. 3- Lazere göre daha derin dokuya etki eder ve yanık vb riski yoktur, güvenlidir.
 4. 4- Doğurganlığa etkisi yoktur, tedavi sonrası normal doğum yapılabilir.

HIFU tedavisi nasıl uygulanır?

 • - Ayda bir aralıklarla toplam 3 seans uygulanır.

HIFU tedavisi sonrası nelere dikkat etmem gerekir?

 • - Normal gündelik yaşantınıza dönebilirsiniz, vajinada hafif bir ödem olabilir, cinsel perhiz süresi 1 haftadır.

HIFU Vajinal kuruluğa da etkili midir?

 • - Özellikle prp ile birlikte uygulama yapıldığında vajinal kuruluk şikayeti ortadan kalkmaktadır.

 

G Noktası Dolgusu (G Shot, Orgazm Aşısı)

G noktası, vajina ile idrar deliği arasında, vajina ön duvarında yer alan, vajina girişine yaklaşık 2-3 cm mesafede olduğu kabul edilen bir bölgedir. G noktasının varlığı bazı tıbbi otoritelerce kabul edilirken, bazıları böyle bir yer olmadığını savunmaktadır.

Bu bölgenin büyütülmesiyle kadının aldığı cinsel hazzın arttığı kabul edilmektedir.

G shot dolgusu neden yaptırılır?

 • - Cinsel hazzı artırmak, orgazm olmayı kolaylaştırmak nedeniyle yapılır.

G shot kimler yaptırabilir?

 • - Cinsel olarak aktif yaşantısı olan her kadın yaptırabilir. Özellikle vajinal ilişkide zevk alamayan hastalarımıza önermekteyiz.

G shot nasıl yapılır?

 • - Muayenehane şartlarında, jinekolojik muayene masasında, lokal anesteziyi takiben G noktası etrafına dolgu veya prp maddeleri ile yapılır. İşlem birkaç dakika sürer.

G shot için hangi enjeksiyon malzemesi kullanılır?

 • - Hyalüronik asit içeren dolgu maddeleri veya prp denilen işlemle kişinin kendi kanından hazırlanan plateletten zengin plazma kullanılır.

G noktası dolgusu işlemi ne kadar süre kalıcıdır?

 • - Uzun etkili hyalüronik asit dolguları sayesinde 2 yıla kadar etkinlik sürmektedir.

Ağrılı bir işlem midir? Sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

 • - Herhangi bir ağrı hissetme söz konusu değildir, işlem sonrası günlük rutininize dönebilirsiniz. Cinsel ilişki kısıtlaması yoktur.

 

3. bölümün sonu. 4. ve son bölümde buluşmak üzere...

 

Op. Dr. Lale ÇETİN

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

 

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap