Doktor Uzman / Hasta Sağlık Rehberi Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Genital Estetik -2 / Op. Dr. Lale ÇETİN (Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı)

Vajina, zorlu normal doğumlar, ilerleyen yaşla birlikte dokularda sarkma, hızlı ve büyük miktarda kilo kayıpları sonrası sarkık ve gevşek bir hal alabilir. Bu durum her ne kadar çiftler arasında çok dile getirilmese bile cinsel ilişkide bolluk hissi, ilişkiden zevk alamama ve nihayetinde cinsel isteksizliğe dek varan sorunlara neden olabilir. Hâlbuki bu sorunun çözümü vardır ve sonuçları çift açısından oldukça memnuniyet vericidir.

Genital Estetik -2

 

1. Bölüm: LABİOPLASTİ

2. Bölüm: VAJİNOPLASTİ

Önceki blog yazımda genital estetiğin tanımını yapmış ve genital estetik için yapılan uygulama ve ameliyat çeşitlerini sınıflandırmıştım. Genital estetik alanında en yaygın uygulamalardan labioplasti (iç dudak estetiği) üzerine yazmıştım. Yazımın ikinci bölümüne labioplastiye devam edip, vajinoplasti ile bitireceğim. 

 

LABİOPLASTİ (İç Dudak Estetiği)

Hekim tercihimi neye göre yapmalıyım?

 • Her şeyden önce bu konuda tecrübesi olan, kozmetik jinekoloji ile ilgilenen ve bu konuda gerekli eğitimleri almış bir jinekolog tercih etmek yerinde olacaktır.

Labioplasti sonrası his kaybı yaşar mıyım?

 • Tecrübeli ellerde ve uygun teknikle yapıldığında his kaybı yaşanmaz, aksine özellikle Hudoplasti ameliyatı ile birlikte yapılmışsa his artışı söz konusudur.

Labioplasti ameliyatının riskleri nelerdir?

 • Erken dönemde kanama, enfeksiyon gibi durumlar söz konusu olabilirken, orta ve uzun dönemde asimetri, idrarın farklı yöne gitmesi, his değişimi, dudakların tamamen alınması veya yetersiz küçültme yapılması gibi riskler mevcuttur. Deneyimli ellerde yapılan ameliyat sonrası bu riskler minimum düzeydedir.

Labioplastide tekrar ameliyat olabilir miyim?

 • Revizyon (düzeltme) ameliyatı olabilirsiniz, ancak bunun için ortalama 3 aylık bir sürenin geçmesini beklemeniz gerekir.

Labioplasti normal doğum yapmamı engeller mi?

 • Hayır engellemez. Normal doğum yapmak üzerine herhangi bir olumsuz etkisi yoktur.

İl dışından geliyorum, aynı gün ameliyatımı olup geri dönebilir miyim?

 • Günübirlik bir ameliyat olduğu için, aynı gün evinize dönebilirsiniz.

 

VAJİNOPLASTİ (Vajina Daraltma)

Vajina, zorlu normal doğumlar, ilerleyen yaşla birlikte dokularda sarkma, hızlı ve büyük miktarda kilo kayıpları sonrası sarkık ve gevşek bir hal alabilir. Bu durum her ne kadar çiftler arasında çok dile getirilmese bile cinsel ilişkide bolluk hissi, ilişkiden zevk alamama ve nihayetinde cinsel isteksizliğe dek varan sorunlara neden olabilir. Hâlbuki bu sorunun çözümü vardır ve sonuçları çift açısından oldukça memnuniyet vericidir.

Vajina sarkması genç yaşlarda vajina genişliğine bağlı cinsel sorunlar, doğum dikişlerinin düzgün iyileşmemesine bağlı estetik sorunlara neden olabildiği gibi, ileri yaşlarda idrar torbası sarkması, idrar kaçırma, rahim ve bağırsak sarkması, büyük tuvalet yaparken zorlanma gibi şikâyetlere de neden olabilir.

Bütün bu nedenlerle vajinoplasti ameliyatını yaparak, kadınların bu konudan kaynaklı cinsel ve fiziksel sorunlarını çözüp yaşam kalitelerini artırmaya çalışmaktayız.

Vajinoplasti neden yapılır?

 • Cinsel ilişkiden zevk almama, vajinadan ses gelmesi, idrar torbası ve barsakta sarkma, doğum dikişlerinin kötü iyileşmesi ve vajina girişinin açık kalması gibi nedenlerle yapılır.

Vajinoplasti ameliyatı nasıl yapılır ve ne kadar sürer?

 • Hastanın tercihine bağlı olarak genel veya lokal anestezi altında yapılır, Problemin büyüklüğüne göre değişmekle birlikte ortalama 1 saat sürer. Sadece vajina girişi değil, vajinanın tümü ideal ölçülerde daraltılmalıdır. Sadece vajina girişinin daraltılması durumunda sonuç istenildiği gibi olmaz. Varsa idrar torbası ve barsak sarkması da düzeltilir.

Vajinam ameliyat olmama rağmen tekrar sarkar mı?

 • Bu ameliyat kalıcı bir ameliyattır. Tekrar normal doğum yapılmadığı sürece yeniden bir sarkma durumuna rastlamamaktayız.

Normal doğum yapmadım ama vajinamda ilişkide bolluk hissediyorum, ameliyat olabilir miyim?

 • Elbette, vajinoplasti olmak için mutlaka normal doğum yapmış olmak gerekmez. Bazen kişinin kendi dokusu nedeniyle veya kilo kaybı sonrasında da vajinada bolluk oluşabilir.

Dikiş aldırmam gerekiyor mu, iz kalır mı?

 • Kendiliğinden eriyen dikişler kullandığımız için dikiş aldırmak gerekmez, bariz bir iz kalma durumu söz konusu değildir.

Çok ağrılı bir ameliyat mı, izin kullanmam gerekir mi?

 • Dikişlerin çoğu vajina içinde yer alacağı için, hafif bir rahatsızlık hissi dışında ağrı yaşanmaz. Çoğunlukla hastalarımız izin kullanmadan işlerinin başına dönebilirler.

Vajinoplasti ameliyatının riskleri nelerdir?

 • Her ameliyatta olduğu gibi kanama, enfeksiyon riski olmakla birlikte vajinanın fazla daraltılmasına bağlı ilişkiye rahat girememe ve ağrı duyma riski olabilir. Tecrübeli ellerde yapılan ameliyatlarda bu riskler mimimumdur.

Vajinoplasti sonrası nelere dikkat etmeliyim?

 • Hekiminizin verdiği ilaçları düzenli kullanmalı, pansumanınızı tarif edildiği şekilde yapmalı, cinsel ilişkiden 1,5 ay sakınmalısınız. Deniz veya havuza girmeyi 1 ay süreyle önermiyoruz.

 

2. bölümün sonu. 3. ve son bölümde buluşmak üzere...

 

Op. Dr. Lale ÇETİN

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap