Doktor Uzman / Hasta Sağlık Rehberi Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Genital Estetik -1 / Op. Dr. Lale ÇETİN (Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı)

Bir kadının cinsel organının görüntüsünden memnun olmaması gayet doğaldır ve yaptığımız estetik ameliyatlarla bunu düzelttirme imkânına da sahiptir.

GENİTAL ESTETİK

 

 

Genital Estetik Nedir ve Neden Yapılır?

Vücudun diğer bölgelerinde estetik cerrahiye nasıl ki ihtiyaç duyuluyor ise, aynı şey cinsel organlarımız için de geçerlidir. Bir kadının cinsel organının görüntüsünden memnun olmaması gayet doğaldır ve yaptığımız estetik ameliyatlarla bunu düzelttirme imkânına da sahiptir.

Sarkık, büyük, asimetrik iç dudaklar veya fazla geniş bir vajina, kadının kendine duyduğu güvenin azalmasına sebep olabilir ve partnerinden uzaklaşmasına ve cinsel hayatında sorunlar yaşamasına neden olabilir. Eskiden utanılmasından dolayı dile getirilemeyen bu sorunlar, neyse ki günümüzde yaygın yaptığımız genital estetik ameliyatlar ve uygulamalar sayesinde kolayca çözümlenebiliyor ve daha özgüvenli mutlu kadınlar olmamızı sağlamaktadır.

 

Genital Estetik Uygulamalar ve Ameliyatlar Nelerdir?

 • - Labioplasti (iç ve dış dudak estetiği)
 • - Vajinoplasti (vajinayı daraltma ameliyatı)
 • - Fokus ultrason veya lazerle vajina daraltma
 • - Perinoplasti (doğum yırtıkları onarımı)
 • - Hudoplasti (klitoris üzerindeki fazla cildin çıkarılması ameliyatı)
 • - G noktası dolgusu (G shot)
 • - Büyük dudak dolgusu
 • - Genital PRP uygulamaları
 • - Himenoplasti (kızlık zarı dikimi)

 

LABİOPLASTİ

Cinsel organımızın iç kısmında yer alan birbirine paralel iki yapıya labium minus (iç dudaklar) diyoruz. Bazen bu iki yapı hormonlar veya başka nedenlerle asimetrik, normalden daha büyük, sarkık (hastalarımızın tabiriyle fil kulağı gibi) bir hal alabilir. Dış dudakların arasından sallanan bu iç dudaklar kişiyi estetik görünüm açısından fazlasıyla rahatsız edebilir. Aynı zamanda terleme ile birlikte koku, sürekli tekrarlayan enfeksiyonlar, iç çamaşıra yapışma, dar kıyafetler giyildiğinde rahatsız hissetme, adetliyken pede yapışma gibi etkileri de olabilir. Labioplasti (iç dudak estetiği) dediğimiz ameliyatla biz bu anormal yapıdaki iç dudakları estetik bir görünüme kavuşturuyoruz.

Böylelikle hastalarımız hem bu görünümün yarattığı fiziksel şikâyetlerden kurtuluyor, hem özgüvenleri artıyor, hem de bu durum nedeniyle partnerinden utandığı için cinsel hayatında oluşan sorunlardan kurtuluyor.

Labioplasti ameliyatı nasıl yapılır ve ne kadar sürer?

 • Muayene sonrası ameliyatın hangi teknikle yapılacağı belirlenir. Genellikle lokal anestezi altında yapılır ancak hasta tercihine göre genel anestezi de uygulanabilir. Yaklaşık 30-45 dakika sürer. Eğer klitoris üzerinde hood denilen ciltte de fazlalık varsa, Hudoplasti dediğimiz klitoris üzerindeki fazla cildin alınması ameliyatı da yapılır.

Labioplasti hastanede yatmamı veya izin kullanmamı gerektirir mi?

 • Labioplasti, günübirlik bir ameliyattır, aynı gün evinize dönebilir, ertesi gün işinize gidebilirsiniz.

Labioplasti sonrası çok ağrım olur mu?

 • İyileşme süreci rahat geçirilen bir ameliyattır. Hastalarımızın çoğu ağrı kesici kullanmaya ihtiyaç duymadığını dile getirmektedir.

Labioplasti sonrası dikişlerim alınacak mı? Dikiş izi kalır mı?

 • Eriyen dikiş materyali kullandığımız için dikiş alınmaz, kendi kendine erir. Ameliyat sonrası neredeyse hiç iz kalmamaktadır.

Labioplasti sonrası cinsel ilişkiden aldığım zevk artar mı?

 • Özellikle klitoris üzerindeki fazla cildi aldığımız Hudoplasti ameliyatı da yapılırsa, klitoris üzerindeki mekanik bası etkisi ortadan kalkacağı için, ameliyat sonrası hastalarımız orgazm olma oranlarının arttığını söylemektedirler.

Labioplasti ameliyatını vajinoplasti ameliyatı ile birlikte olabilir miyim?

 • Elbette, aynı zamanda iki sorununuz da çözüme kavuşmuş olur.

Labioplasti sonrası nelere dikkat etmem gerekir?

 • Doktorunuzun yazdığı ilaçları düzenli kullanmak, hijyene dikkat etmek, doktorunuzun önerdiği zaman duş almak,1 ay süreyle cinsel birliktelik yaşamamak,1 ay süreyle denize havuza girmemek,1 ay süreyle sportif aktivitelerden uzak kalmak gerekir.

Labioplasti ameliyatı kaç yaşından itibaren olunabilir?

 • 16 yaşından itibaren anne babanın izniyle, 18 yaşından itibaren de kişinin kendi tercihi ve kararı doğrultusunda olunabilir.

 

Birinci bölümün sonu...

 

Op. Dr. Lale ÇETİN

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap