Doktor Uzman / Hasta Sağlık Rehberi Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Alerjik Bronşit / Dr. Ahmet Metin Karatepe / Dr. Ahmet Metin Karatepe

Alerjik bronşit tanısı tipik olarak bir kişinin semptomlarına ve tıbbi geçmişine göre yapılır. Doktorunuz ayrıca tanıyı doğrulamak için akciğer fonksiyon testleri veya alerji testleri isteyebilir. Alerjik bronşit tedavisi genellikle semptomları tetikleyen alerjenden kaçınmayı içerir. Ek olarak, semptomları yönetmeye yardımcı olmak için bronkodilatörler, steroidler veya antihistaminikler gibi ilaçlar reçete edilebilir. Bazı durumlarda, bağışıklık sistemini alerjene karşı duyarsızlaştırmaya yardımcı olmak için alerji iğneleri olarak da bilinen immünoterapi önerilebilir.

 

Alerjik bronşit, alerjik reaksiyonun neden olduğu bir bronşit türüdür. Durum, akciğerlere hava taşıyan hava yolları olan bronşiyal tüplerin iltihaplanmasını içerir.

Alerjik bronşitin en yaygın nedeni toz, polen, küf veya evcil hayvan kepeği gibi alerjenlere maruz kalmaktır. Bu maddeler solunduğunda, bağışıklık sistemi aşırı tepki vererek bronşiyal tüplerde iltihaplanmaya neden olur. Bu, öksürük, hırıltı, nefes darlığı ve göğüste sıkışma gibi semptomlara neden olabilir.

Alerjik bronşit tanısı tipik olarak bir kişinin semptomlarına ve tıbbi geçmişine göre yapılır. Doktorunuz ayrıca tanıyı doğrulamak için akciğer fonksiyon testleri veya alerji testleri isteyebilir.

Alerjik bronşit tedavisi genellikle semptomları tetikleyen alerjenden kaçınmayı içerir. Ek olarak, semptomları yönetmeye yardımcı olmak için bronkodilatörler, steroidler veya antihistaminikler gibi ilaçlar reçete edilebilir. Bazı durumlarda, bağışıklık sistemini alerjene karşı duyarsızlaştırmaya yardımcı olmak için alerji iğneleri olarak da bilinen immünoterapi önerilebilir.

Bronş tüplerinde tedavi edilmeyen iltihaplanma zamanla daha ciddi solunum problemlerine yol açabileceğinden, alerjik bronşiti yönetmek için size en yakın hastaneye giderek ön muayene olabilirsiniz. Ve ya online randevu alarak doktor ile görüşme sağlayabilirsiniz.

Alerjik Bronşit Teşhisi Nasıl Yapılır?

Alerjik bronşit, solunum yollarındaki alerjik reaksiyondan kaynaklanan bir bronşit türüdür. Alerjik bronşit semptomları öksürük, hırıltı, nefes darlığı ve göğüste sıkışma gibi diğer bronşit tiplerine benzer olabilir. Bununla birlikte, altta yatan neden farklıdır ve bu nedenle, alerjik bronşit için teşhis süreci farklı bir yaklaşımı içerecektir.

Bir doktorun alerjik bronşiti teşhis etmek için atabileceği adımlardan bazıları şunlardır:

Tıbbi geçmiş: Doktor, önceki bronşit, astım veya alerji atakları dahil olmak üzere semptomlarınızı ve tıbbi geçmişinizi soracaktır.

Fiziksel muayene: Doktor, herhangi bir anormal ses olup olmadığını dinlemek ve nefesinizi değerlendirmek için göğsünüzü ve ciğerlerinizi inceleyecektir.

Akciğer fonksiyon testleri: Bu testler, ciğerlerinizin ne kadar iyi çalıştığını ölçer ve ne kadar havayı ne kadar hızlı soluyabileceğinizi ölçen spirometriyi içerebilir.

Alerji testi: Alerji testi, semptomlarınızı tetikleyebilecek herhangi bir alerjeni belirlemenize yardımcı olabilir. Bu cilt testlerini, kan testlerini veya her ikisini içerebilir.

Göğüs Röntgeni: Göğüs röntgeni, zatürree veya diğer akciğer rahatsızlıkları gibi semptomlarınızın diğer olası nedenlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Bronkoskopi: Bazı durumlarda, hava yollarını incelemek ve ileri analiz için mukus veya doku örnekleri toplamak için bir bronkoskopi yapılabilir.

Alerjik bronşit teşhisi konulduktan sonra, doktorunuz semptomlarınızı yönetmek ve iltihaplanmayı azaltmak için ilaçların yanı sıra semptomlarınızı tetikleyen alerjenlere maruz kalmayı önlemek veya en aza indirmek için stratejiler içeren bir tedavi planı geliştirmek için sizinle birlikte çalışacaktır.

Alerjik Bronşit Tedavisi Nedir?

Alerjik bronşit, akciğerlerdeki bronşiyal tüplerin alerjik reaksiyon nedeniyle iltihaplandığı bir durumdur. Alerjik bronşitin ana tedavisi, bronşiyal tüplerde iltihaplanmaya neden olan altta yatan alerjileri yönetmektir.

 Alerjik bronşit tedavilerinden bazıları şunlardır:

Alerjenlerden kaçınma: Alerjik bronşiti yönetmenin ilk adımı, semptomlarınızı tetikleyen alerjenleri belirlemek ve bunlardan kaçınmaya çalışmaktır. Yaygın alerjenler arasında polen, toz akarları, hayvan kepeği ve küf bulunur.

İlaçlar: Doktorunuz semptomlarınızı yönetmenize yardımcı olacak ilaçlar yazabilir. Bunlar, hava yollarını açmak için inhale bronkodilatörleri, inflamasyonu azaltmak için inhale kortikosteroidleri ve alerjik reaksiyon sırasında salınan histaminin etkilerini bloke etmek için antihistaminikleri içerebilir.

İmmünoterapi: Belirtileriniz şiddetliyse veya onları tetikleyen alerjenlerden kaçınamıyorsanız, doktorunuz bağışıklık sisteminizi duyarsızlaştırmaya yardımcı olmak için düzenli olarak küçük miktarlarda alerjen enjeksiyonları almayı içeren immünoterapi önerebilir.

Yaşam tarzı değişiklikleri: Yaşam tarzı değişiklikleri semptomlarınızı yönetmenize de yardımcı olabilir. Bunlar arasında sigarayı bırakmak, düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı bir kiloyu korumak ve kirlilik ve güçlü kokular gibi tahriş edici maddelerden kaçınmak yer alabilir.

Özel ihtiyaçlarınıza ve semptomlarınıza göre hazırlanmış bir tedavi planı geliştirmek için doktorunuzla birlikte çalışmak önemlidir. Uygun tedavi ile, alerjik bronşiti olan birçok kişi semptomlarını kontrol edebilir ve normal, sağlıklı bir hayat yaşayabilir.

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap

Sosyal Medyada En Çok Bu Hashtag'lerle Arandık!